Czytaj więcej

Loty widowiskowe paralotnią

Czytaj więcej

Bar

Czytaj więcej

Kolacja bankietowa

Czytaj więcej

Grill

Czytaj więcej

Wycieczki z przewodnikiem

Czytaj więcej

DJ + karaoke

Czytaj więcej

Strefa AQUA & SPA

Czytaj więcej

Hala Izerska

Czytaj więcej

Schronisko na Stogu Izerskim

Czytaj więcej

Sępia Góra

Czytaj więcej

Zajęcznik

Czytaj więcej

Świeradów-Zdrój

Czytaj więcej

Single track

Szlaki piesze

Wycieczka na Stóg Izerski

Spacer na Stóg Izerski z Czeszki zajmuje od godziny do 2 godzin. Można dojść tam drogą asfaltową lub czerwonym szlakiem, który skraca czas, ale jest momentami bardzo stromy. Na szczycie, trudy wędrówki wynagrodzą nam widoki na 3 państwa Polskę, Czechy i Niemcy. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę.

Można wrócić tą samą drogą lub przedłużyć wędrówkę wybierając jeden z licznych wariantów.

Jednym z często wybieranych celów jest wieża widokowa na najwyższym szczycie czeskich Gór Izerskich Smrku 1124 m n.p.m., do której dotrzemy w ciągu ok. godziny.

Wędrówka do Chatki Górzystów Do Chatki Górzystów można dojść drogą asfaltową lub niebieskim szlakiem, który wiedzie Drogą Staroizerską.

Aby poczuć magię i klimat Gór Izerskich polecamy wyprawę na Halę Izerską z Chatką Górzystów jednym z ostatnich schronisk bez prądu i bieżącej wody, za to z niepowtarzalnym klimatem. Aby zjeść tamtejszą specjalność – wyjątkowe naleśniki biszkoptowe (uwaga: w poniedziałki kuchnia w Chatce jest nieczynna!), potrzeba około 2 godzin wędrówki. Warto! Dodatkową nagrodą są niezapomniane widoki, otaczająca przyroda z Rezerwatem Torfowisk Dolnej Izery. W wersji dla wytrwałych wyprawa przedłużona o kolejne 5 km pozwoli poznać Stację Turystyczną Orle na terenie dawnej huty szkła.

Innym wariantem przedłużenia tej wycieczki jest wizyta w nieczynnym już kamieniołomie kwarcu Stanisław. Postindustrialny krajobraz opuszczonej kopalni robi niesamowite wrażenie. Tereny w pobliżu kopalni nie przez przypadek zostały wybrane na plenery filmu „Wiedźmin”.

Wycieczka na Sępią Górą

Z Czeszki musimy zajść na wysokość rzeki Kwisy, w okolicę stacji benzynowej. Przez most przechodzimy do ulicy Dworcowej. Pierwsza część wspinaczki wiedzie ulicami Lipowa i Sybiraków wśród zabudowań Świeradowa. Za ostatnimi domami skręcamy w prawo, wchodzimy w las i od tego punktu niebieskim szlakiem do góry. Istnieje również wariant łatwiejszy – szlakiem zielonym, a następnie żółtym.

Sępia Góra szczyt o wysokości 828 m n.p.m. – wzniesienie leżące nad samym Świeradowem. To drugi obok Izerskiego Stogu punkt widokowy, warty wspinaczki. Ze skał roztacza się widok na Góry Izerskie i Pogórze Izerskie. Wg legend na Sępiej Górze znajdować się miała pogańska świątynia i święty gaj.

Spacer na Zjęcznik

Masyw Zajęcznika położony niedaleko centrum Świeradowa może być ciekawym miejscem na spacer z dziećmi. Dotarcie na szczyt nie powinno stanowić problemu. Po drodze znajduje się Interaktywna leśna ścieżka edukacyjno-przyrodniczapowstała w 2012 r. z inicjatywy Lasów Państwowych. Jej celem jest interaktywna edukacja przyrodniczo-leśna, z uwzględnieniem naszego regionu – czyli Gór Izerskich (tzn. „nasze” zwierzęta i rośliny). Jest to pierwsza w regionie tego typu ścieżka, gdzie zrezygnowano ze zwykłych tradycyjnych tablic z dużą ilością tekstu na rzecz elementów wymagających zaangażowania turysty (czyli Państwa) i co za tym idzie jego zainteresowania.

START: wejście do lasu od ul. Polnej lub Cichej – należy kierować się w stronę Zajęcznika – zielonym szlakiem – zgodnie z tablicami.

Gdy jesteśmy już na Zajęczniku i mamy jeszcze siły i czas (kila godzin) możemy przejść zielonym szlakiem lub nieoznakowanymi leśnymi ścieżkami (warto mieć mapę) do Czerniawy Zdroju. Druga dzielnica uzdrowiska mniej popularna, ale posiadająca swoje uroki. Położona w głębokiej dolinie pozwala spoglądać z dołu na majestat Gór Izerskich, stamtąd stoki robią wrażenie niemal pionowych.r

Wycieczki rowerem

Wielokrotnie organizowane imprezy z cyklu Bike Marton są najlepszym dowodem, że wokół Świeradowa – Zdroju można znaleźć doskonałe warunki dla ambitnych kolarzy górskich.

Organizowana przez Cezarego Zamanę Pętla Karkonosko – Izerska dowodzi, że również kolarze szosowi znajdą tu ambitne wyzwania z wjazdem asfaltową drogą na Stóg Izerski.

Wjazd rowerem szosowym na Stóg Izerski 1107 mnpm jest wyzwaniem dla każdego.

Bardziej ambitni i lepiej wytrenowani kolarze szosowi mogą się zmierzyć z Pętlą dookoła Gór Izerskich (Świeradów – Szklarska Poręba –Jakuszyce – Harrachov- Smedava – Nove Mesto – Czerniawa – Świeradów) około 100 km po polskiej i czeskiej stronie Gór z suma podjazdów ponad 1300 m.

 Przebojem ostatnich miesięcy są Single Track – naturalne ściezki rowerowe.

„Singe Ttrack” – są to naturalne ścieżki rowerowe, nowo wybudowane, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy.

Metrowej szerokości ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5 %) i dzięki temu Singltrek jest dostępny dla każdego rowerzysty. System ścieżek ma długość 40 kilometrów po stronie polskiej i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (tam również jest ok. 40 km tras). Każda z tras jest jednokierunkowa, jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.

Rowerowy Raj Gór Izerskich – dzięki dobrze rozwiniętej, gęstej sieci dróg asfaltowych, szutrowych i ścieżek Góry Izerskie są prawdziwym rajem dla rowerzystów i kolarzy. Na dwóch kółkach można dotrzeć w prawie każdy, nawet najbardziej odległy zakątek tych gór, po obu stronach granicy. A widoki jakie towarzyszą takim wycieczkom na długo pozostaną w pamięci.

Ze Świeradowa – Zdroju szczyty Gór Izerskich można zdobyć również bez wysiłku, dzięki kolei gondolowej wjeżdżającej wraz z rowerem na Stóg Izerski. Nasza wycieczkę możemy rozpocząć na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wtedy łatwiej dotrzeć do Orla, Jakuszyc lub Izerki bajecznie położonej osady po czeskiej stronie Gór Izerskich.

Wycieczki samochodem

  • Średniowieczny Zamek Czocha ze studnią niewiernych żon oraz tajemnicami z okresu II wojny światowej;
  • Znany z komedii Sami Swoi Lubomierz z muzeum Kargula i Pawlaka i pięknym, barokowym kościołem św. Maternusa;
  • Czarci Młyn w Czerniawie;
  • zapory na Kwisie w Złotnikach Lubańskich i Leśnej;
  • Zamek Legend Śląskich oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych w Pławnej;
  • W czeskie Izery: zamek Frydlant, warownia Albrechta Waldsteina, Lazne Libverda – kameralne uzdrowisko w czeskich Izerach z restauracją w kształcie ogromnej beczki, barokowa bazylika w Hejnicach, malowniczo położone schronisko Smedava, jezioro zaporowe Sous, Harrachov z muzeum szkła i mamucimi skoczniami narciarskimi;
  • Jelenia Góra – zabytkowa starówka, uzdrowisko Cieplice z Parkiem zdrojowym i deptakiem oraz termy cieplickie;
  • Zamki i Pałace Kotliny Jeleniogórskiej;
  • Szklarska Poręba – zakręt śmierci, wodospad Szklarki, wodospad Kamieńczyk, Muzeum Ziem Juna, multimedialne Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego, Dino Park;
  • Karpacz – kościółek Wang, skocznia narciarska Orlinek, wjazd wyciągiem na Śnieżkę;
  • Kowary – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Sztolnie;
  • Lwówek Śląski – miasto piwa ważonego od XII w z najpiękniejszym dolnośląskim ratuszem;
  • Bolesławiec – miasto ceramiki;
  • Liberec – ogród botaniczny, ZOO (z białymi tygrysami), góra Jeszted ze skoczniami narciarskimi i hotelem uznanym za budowlę stulecia w Czechach;
  • Goerlitz miasto z zabytkami z wszystkich epok;
  • Złota czeska Praga – dla wielu najpiękniejsze miasto w Europie;
  • Stolica Saksonii Drezno zwane Florencją nad Łabą – rezydencja Augusta Mocnego króla Polski i księcia Saksonii;
  • Szwajcaria Czeska – bajeczne formy piaskowcowych skał z zapierającą dech w piersiach Pravčicką Bramą;
  • Szwajcaria Saska – monumentalna twierdza Königstein, skalna warownia Bastei, zamek, który był więzieniem dla Hrabiny Cosel – Stolpen

Narty

Szlak biegowy Izerskiego Cietrzewia rozpoczyna się na Stogu Izerskim przy górnej stacji gondoli, skąd biegnie drogą asfaltową do Łącznika, dalej Drogą Telefoniczną do Polany Izerskiej. Kolejnym punktem trasy jest Chatka Górzystów, a dalej projekt przewiduje już dwa ślady.

Pierwszy z nich prowadzi żółtym szlakiem turystycznym do mostu na Jagnięcym Potoku i dalej do Rozdroża nad Cichą Równią. Drugi przez rezerwat do schroniska Orle.

Obie trasy dalej wykorzystywać będą sieć przygotowaną przez Bieg Piastów do Jakuszyc.

Długość szlaku wynosi 19.5 km i dzieli się na poszczególne odcinki:

  • Gondola – Polana Izerska (Drwale) – 6,1 km
  • Drwale – Chatka Górzystów – 3,1 km
  • Chatka Górzystów – Orle – 5,2 km
  • Orle – Jakuszyce – 5,1 km
  • Wariant przez Cichą Równię
  • Chatka Górzystów – Cicha Równia – 6 km
  • Cicha Równia – Jakuszyce – 2,5 km

Przygodę ze szlakami biegowymi na Zajęczniku można rozpocząć w kilku miejscach miasta, na ulicach: Strażackiej, Zacisze, Rolnicza oraz Zakopiańskiej. Trasy biegowe utworzone zostały na bazie leśnych ścieżek rozchodzących się i łączących w różnych częściach lasu, tworząc tym samym pętle o różnym stopniu trudności. Dużą część stanowią niezbyt trudne odcinki będące doskonałą bazą dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z biegówkami. Łączna długość tras wynosi 10,44 km.

Kolej Gondolowa Ski&Sun, Ski&Sun, ul. Źródlana 7, 59-850 Świeradów-Zdrój,

www.skisun.pl

  • długość trasy kolei 2172 m,
  • czas przejazdu około 8 minut,
  • kolej całoroczna,
  • stacja dolna 620 m n.p.m, stacja górna 1060 m n.p.m.,
  • różnica poziomów 440m,
  • przepustowość 2400 osób/godz.
  • Czas przejazdu ok 8 minut,
  • trasa zjazdowa długości 2500 m,
  • oświetlona i wyposażona w instalację do sztucznego zaśnieżania,
  • średni kąt nachylenia 28%,
  • szerokość trasy 40 m,
  • parking,
  • wypożyczalnia sprzętu,
  • szkółka narciarska
  • WC,
  • restauracja, Restauracje
  • nocne jazdy (18.00 – 22.00),
  • snowpark

Bambino-Ski , ul. Górska; 59-850 Świeradów-Zdrój,

  • długość wyciągu 120 m,
  • przepustowość 700 osób/godz,
  • różnica poziomów 14 m,
  • średni kąt nachylenia 14%,
  • sztuczne oświetlenie,
  • przy wyciągu punkt gastronomiczny,
  • wypożyczalnia sprzętu,
  • serwis narciarski,
  • parking,
  • szkółka narciarska
  • Wyciąg czynny codziennie w godz. 9.00 do ostatniego klienta,
  • Możliwość nocnych jazd w godz. 18.00- 21.00.

Barbara ul. Źródlana, 59-850 Świeradów-Zdrój,

  • długość wyciągu 150 m,
  • przepustowość 500 osób/godz,
  • różnica poziomów 24 m,
  • średni kąt nachylenia 15%,
  • trasa oświetlona,
  • przy wyciągu bar z widokowym tarasem
  • WC,
  • parking,
  • szkółka narciarska,
  • Wyciąg czynny w godz.10:00 – 21:00,

Flins-Ekspress,

  • długość wyciągu 160 m,
  • średni kąt nachylenia 14%,
  • różnica poziomów 17 m,
  • przepustowość 800 osób / h,
  • sztuczne oświetlenie,
  • wypożyczalnia sprzętu,
  • serwis narciarski,
  • parking,
  • szkółka narciarska IZER-SKI
  • przedszkole dla dzieci,
  • wyciąg czynny codziennie w godz.9.00 – 17.00,m

Czeszka i Słowaczka

Graniczna 5
59-850 Świeradów - Zdrój

Kontakt

+48 75 78 16 305
czeszka@wzl2.pl

Zapisz się - grota solna gratis

1 wizyta przy każdorazowym pobycie

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda